fbpx
1 C
Skopje

Милошоски: Ставете ја точката на гласање и ќе видите дека немате 2/3 мнозинство

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Група пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието одржаа прес конференција на која го повикаа собранискиот спикер, Талат Џафери, да ја стави на гласање точката за отворање на уставот, за да види владејачкото мнозинство, како што рекоа, дека нема 2/3 мнозинство за уставни измени.

Изјавата ја даде пратеникот Антонио Милошоски во име на пратеничката група.

Тој рече власта одолговлекува со гласање затоа што, додаде, владејачкото мнозинство е свесено дека за пратениците е поважна волјата на народото, отколку, рече, притисоците од власта.

-Талат Џафери без одлагање да ја стави точката на изјаснување да има гласање и да види владејачкото мнозинство дека нема 2/3 мнозинство и нема услови ниту мандат да покрене иницијатива за уставни измени. Ние како пратеници ќе гласаме согласно волјата на народот изразена преку пропаднатиот референдум – рече Милошоски.

На прашање од новинарите дали неколкумина пратеници од колицијата на ВМРО-ДПМНЕ отстапиле од партискиот став и ветиле дека ќе гласаат за отворање на Уставот, Милошоски одговори:

-Владејачкото мнозинство треба да ја стави точката на гласање и само ќе види дека волјата на народот е погласна од притисоците врз пратениците – одговори тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...
- Advertisement -