fbpx
6.8 C
Skopje

Вeнko Филипчe oдгoвoри дали ќе има полицисkи час после 20-ти април

АКТУЕЛНО

Имаме тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19, но доколку има потреба по 20 април повторно ќе се продолжат рестриктивните мерки, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Имаме тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19, но доколку има потреба по 20 април повторно ќе се продолжат рестриктивните мерки, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

До крајот на месец април се очекува да стигнат 20 илјади дози вакцини од „Фајзер“. Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека пратката што се очекува е дел од директните преговори со компанијата.
Првата пратkа од 10 илјади би требало да стигне на 19 април, а на 26 април и другата пратка од 10 илјади вакцини. Филипче додаде дека во теk е и комуникација со кинеската и руската амбасада од каде се чека поголема количина пратки, а до крајот на месецот се очекуваат уште 76 илјади од „Астра Зенека“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -