fbpx
3 C
Skopje

Министерот Милевски со жестоки критики: Во Грција уште стои понижувачкото име Скопиа

АКТУЕЛНО

Лидерот на ЛДП Горан Милевски, кој е министер за локална самоуправа, вели дека на следната владина седница ќе побара Грција да си го испочитува својот дел од обврските од Преспанскиот договор.

-Во Грција не видовме е сменета ниту една табла каде би пишувало Северна Македонија, туку уште стои понижувачкото име Скопиа – рече Милевски, кој учествуваше на Конгресот на европски либерали што се оддржа во Атина.

На овој конгрес, европските либерали донесоа едногласна резолуција за започнување на преговори на Македонија со ЕУ, што, според Милевски, е многу значајно од причина што либералите се во коалиција со францускиот претседател Емануел Макрон.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -