26 C
Skopje

Министерот објави застрашувачка видео снимка од својата куќа: Бранови од 6 метри удираат во прозорците

АКТУЕЛНО

Најсилната бура во историјата ги погоди Бахамите.

По минувањето на ураганот Доријан, со налети на ветер дури до 320 км/час, куќите се без покриви, а цели населби потполно под вода.

Националниот центар за урагани објави предупредување за делови од Бахамите поради зголеменото нивно на вода кое допрва би можело да доведе до катастрофални поплави.

Колкава е опасноста покажа и министерот за земјоделство Мајкл Пинтар. Од својата куќа објави снимка на која се гледа као водата ја опкружила куќата.

Мебелот веќе плива во вода, а брановите кои достигнуваат до 6 метри удираат во прозорците навестувајќи уште поголема непогода.

Ураганот Доријан моментално се наоѓа над Бахамите и се очекува во тоа подрачје да се задржи и денеска пред да почне полека да се приближува кон американскиот источен брег, каде почнаа првите евакуации.

Ураганот моментално е проследен со ветрови со јачина од 249 километри на час, а ослабна во категорија четири, но ќе биде многу силен и во наредните неколку денови.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цаца Биљановска поднела приговор за казната од 10.000 евра, денеска се појави во суд

Поранешната директорка, а сега докторка на Кожната клиника, Нина Цаца Биљановска поднела приговор на предлогот на Обвинителството да биде казнета со 10 илјади евра...

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина. Тестот е со...

Се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Градоначалниците на 16 општини во земјава го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-центри“ во...
- Advertisement -