fbpx
1 C
Skopje

Мисајловски од Куманово: Еден денар од акцизата ќе оди директно за културните работници, културата и спортот

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Денеска еве повторно сум во Куманово скоро секој ден доаѓам тука на убави средби со граѓаните, денеска имавме неколку настани и средби со граѓаните во повеќе населени места, ова денеска од Куманово го истакна носителот на Изборната единица 2 Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Се сретнавме со младите, прошетавме тука и придонесовме малку да ја подобриме екологијата со Унијата на млади сили се сретнавме и со културните работници да разговараме околу нашата програма. Во нашата програма веќе често пати велиме дека од акцизата ќе одвоиме средства и за спортот, но ќе одвоиме и за културата. Еден денар за културата директно од акцизата ќе оди директно за културните работници, односно за самата култура. Тоа е многу важно бидејќи Куманово го заслужува тоа и ова е најголемиот град во Македонија, јас постојано велам дека треба обнова во уметноста, културата, здравството и инфраструктурата, но Куманово треба да биде на пиедесталот, вели Мисајловски.

Тој додава дека општината во Куманово не вложува ништо во градот, а општината има и премиер кој е од Куманово кој не го засега апсолутно ништо.

-Затоа ние се обврзуваме јас како носител на листата и овие пратеници да помогнеме што повеќе средства да има само за Куманово и да има повеќе проекти во овој град како и за обновата која доаѓа насекаде низ оваа земја, вели Мисајловски.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -