fbpx
3 C
Skopje

Мисајловски: Се обврзуваме да ја намалиме невработеноста за 10 проценти

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и Носител на изборната единица 2 Владо Мисајловски, денеска на четвртиот ден од предизборната кампања, на средба со жителите од населените места Железара , Хиподром и Маџари од општина Гази Баба изјави дека криминалот, рекетот и корупцијата се  реалноста изминатите три години со СДСМ на власт.

Секој ден има нов случај на рекет и корупција, некои луѓе станаа милионери, додека нас ни велат да седиме дома, тие на владина седница со уредба поминуваат лиценци за марихуана, ете таква власт имаме. Додека ние размислуваме како да го спасиме здравјето на граѓаните, тие мислат како на некој пријател да им отворат нов бизнис за марихуана. Тоа е реалноста овие три години, изјави Мисајловски.

На средба со пензионерите во Хиподром, Мисајловски посочи дека во програмата Обнова за Македонија се предвидени 1000 проекти кои значат решение за проблемите на граѓаните, при што додаде дека е предвидено и покачување на пензиите за 20 проценти во еден мандат, намалување на невработеноста под 10 проценти и зголемување на просечната плата.

Сакаме да ви кажеме дека имаме одлична програма сакаме да понудиме многу решенија, сакаме да ги  вратиме пензиите на пензионерите 20 % да се зголемат  во еден мандат, се обврзуваме да ја намалиме невработеноста под 10 проценти, се обврзуваме да ја зголемиме просечната, повеќе работни места за младите за да останат во државата и да ја градат својата иднина тука,  вели Мисајловски.

Мисајловски им порача на граѓаните дека на 15 јули тие гласаат за себе и одлучуваат во каква држава ќе живеат.

Овој пат вие одлучувате на 15 јули, овој пат гласајте вие за себе. Гласајте дали сакате Гоце Делчев да стане Македонец, гласајте дали ние зборуваме на македонски јазик или некоја комисија ќе ни каже дека не зборуваме македонски јазик. Јас тука гордо ќе кажам дека ние сме Македонци и зборуваме македонски јазик, така било и така ќе остане, кажа тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -