fbpx
11 C
Skopje

Мистеријата на Вухан: Докторите ги симнаа маските и прогласија крај на епидемијата, а потоа се случи нешто што никому не му беше јасно

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Кога добрите вести почнаа да пристигнуваат од Кина, и кога се чинеше дека коронавирусот е поразен во таа земја, се случи нешто неочекувано, нешто кое би можело да направи пресврт во сето она што го знаеме за вирусот.

Од 18 до 22 март, Вухан, центарот на вирусот корорнарна пандемија, објави нула нови инфекции. Сите можни нови случаи, велат тие, биле увезени.

Сепак, во неколку наврати, жителите на Вухан кои тестирале позитивно за „Ковид-19“ и потоа закрепнале, повторно биле тестирани позитивно. Врз основа на достапните податоци од болниците во Вухан, околу 5 до 10 проценти од пациентите се прогласени за обновени, беа преиспитани позитивно.

Голем број од овие луѓе, се покажа, биле асимптоматски носители на вирусот – иако ја шират инфекцијата, тие самите немале никакви симптоми. Ова е голем проблем затоа што многу лесно може да значи дека епидемијата во Вухан не е завршена.

Во Вухан неодамна се отворија шест метро линии, кои полека се враќаат во нормалниот тек на животот. Патниците мора да го скенираат својот QR код за да се регистрираат пред да влезат во метрото, а исто така да ја измерат нивната температура пред да влезат. Секое метро сега има персонал да внимава на превентивни мерки, но изгледа дека Вухан не се вратил во нормала.

Репортерите од „npr.org“ контактирале со четворица жители на Вухан кои вторпат тестирале за вирусот корона. Тие се согласија да зборуваат, но анонимно. Еден на репортерот му изјави дека првиот пат кога се заразил имал сериозни симптоми и поради тоа бил хоспитализиран. Втор пат, вели тој, имал благи симптоми и бил ставен во карантин. Сепак, двајца интервјуирани на весникот објавија дека случајно дознале дека сè уште страдаат од вирусот корона, бидејќи им се јавиле на лекарите од сосема други медицински причини. Сепак, кога биле тестирани од претпазливост, тестот беше позитивен. Еден од нив беше тестиран на 22 март.

Дали овој друг позитивен тест значи дека тие се заразени повторно? Виролозите сè уште веруваат дека е невозможно пациентот повторно да зарази со истиот вирус за толку кратко време, но потенцираат дека станува збор за нов вирус и дека за тоа не се знае многу.

Друг проблем се новите мерки во Кина, кои не ги вклучуваат оние кои се позитивни по втор пат, како и асимптоматските случаи, во дневниот извештај за нови и веќе заразени вируси на корона.

Според npr.org, можно е дека овој негативен тест бил лажен негативен. Ова може да се случи затоа што е можно дека брисот што се користи за бришење ќе пропушти делови од вирусот. Тоа се случи и со доктор Ли Венлианг, лекар кој прв и ја предупреди јавноста во февруари, кој почина од короната на вирусот.

Потсетуваме дека во февруари, Ванг Чен, директор на кинеската академија за медицински науки, даде остра проценка дека користените тестови во Кина биле точни само 30 до 50 проценти.

Исто така, постои теорија која сè уште не е потврдена дека овие тестови, кои се позитивни по втор пат, се всушност лажни затоа што има остатоци од вирусот од почетната инфекција во организмот.

Вухан полека ги релаксира своите мерки за изолација, а најавено е дека на 8 април сите жители на градот ќе можат слободно да го напуштат Вухан, но пред тоа, ќе им треба уште еден тест. Сепак, локалниот независен весник „Caixin“ пишува дека во болницата во Вухан сè уште се појавуваат нови случаи на асимптоматски носители на вируси. Како што пишуваат, има дури десет на ден.

Вухан издаде службено соопштение дека ваквите случаи се ставени во посебна карантин што трае 14 дена и ќе биде вклучена во официјалната статистика доколку покажат симптоми на болеста во тие 14 дена.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Денес 4 декември: Одбележување на еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородиа

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...
- Advertisement -