fbpx
-1.3 C
Skopje

Мицкоски: Нашето мото е обединување, без разлика дали во минатото сме имале различни ставови

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

 

Конструктивност меѓу партиите е потребно да има, меѓутоа конструктивноста не може да биде само од едната страна, туку таа треба да биде обострана,  од власта и од опозицијата. Доколку процесите на владејачкото мнозинство овозможуваат подобрување на животот на граѓанинот тогаш ние ќе ги поддржиме тие процеси, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на МТВ 1.

Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за препораките на неговиот претходник Груевски, да расчисти со партиските предавници, Мицкоски порача: Вратата во партијата е отворена за сите, овие луѓе многу дале за партијата, вратата им е секогаш отворена, со најголем дел од нив и лично контактирам. Мотото е обединување, без разлика дали во минатото сме имале различни ставови. Треба да им застанеме на овие штетни политики кои ги води владата на СДСМ, кои не го подобрија квалитетот на животот на граѓаните. Секој добронамерен сопартиец и граѓанин е добродојден во партијата.

Тој појасни дека ќе има внатрешна реконструкција во партијата, и најави дека  ќе се формираат две нови тела, совет на извршен комитет и совет на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, со што како што рече, ќе понудат една нова надеж.

-Имам можност да им служам на граѓаните и на мојата држава, и ова ќе биде дополнување на моето портфолио, рече Мицкоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Ова се браќата на Јелена Карлеуша кои умешно ги крие од јавноста

Kaрлеуша отворено зборува за многу приватни работи, лични проблеми, па дури и интимни нешта кои не се за во јавност, но своите браќа Иван...

Заев се огласи доцна во ноќта: Опасно, срамно и неодговорно е однесувањето на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Обидите да се блокира работата на Собранието, во услови на светска пандемија од КОВИД-19, не е политика. Тоа е опасно, срамно и неодговорно однесување. Очигледно...

Луѓето кои ќе одбијат да се вакциниираат ќе добијат низа забрани: Без потврда нема да може да посетуваат ресторани, кафулиња, кино сали

Британски министер порача дека луѓето кои ќе одбијат да се вакцинираат против коронавирус нема да може да се вратат во нормала, односно без потврда...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...
- Advertisement -