4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

“Мицкоски не сака правда, сака само да се уништат предметите кои се водат против функционери на ВМРО-ДПМНЕ”

Христијан Мицкоски продолжува отворено да се противи на Законот за јавно обвинителство кој има за цел да ги зајакне капацитетите на правната држава, порача Костадин Костадинов од СДСМ.

Лажно и лицемерно е тврдењето на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ дека се за наводно подобрено решение на Законот. Лажат и Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат воопшто никаков Закон за јавно обвинителство.

Тоа почитувани граѓани го покажаа уште во првата работна верзија, тоа го покажуваат и денес. ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски наводно сакаат нов Закон за јавно обвинителство а прават се за таквиот закон да не биде донесен.

Јавната дебата во Собранието е најголема потврда за тоа. Поставија услов на неа да се појави и државниот Јавен обвинител а само што тој започна со излагањето, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ предводени од Антонио Милошоски правеа циркузи во Собрание.

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат правда,бегаат и не сакаат одговорност, затоа прават се предметите и истрагите на СЈО кои се водат против функционери на опозициската партија да бидат уништени.

Да нема ништо од предметите кои се водат против функционери на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е првото, последно и единствено барања на Христијан Мицкоски и целото тоа раководствот на ВМРО-ДПМНЕ сместено во белиот дворец.

Сите демократски капацитети во државата и нашите стратешки меѓународни сојузници го поддржуваат законското решение кое обезбедува независност и професионалност на јавните обвинителства.

Законот за јавно обвинителство овозможува сите предмети на СЈО, но и сите останати случаи, да имаат професионална и објективна завршница, затоа што само така ќе ја вратиме довербата на граѓаните во правосудниот систем кој што всушност треба да биде независен.

Никогаш нема да прифатиме пазар за избегнување на предметите на СЈО или за кој било друг случај, а со тоа и бегање од кривичната одговорност на сегашни и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Секое договарање и амнестирање на одговорноста на функционерите на ВМРО-ДПМНЕ и штети на државата затоа што се загрозува европската перспектива и јавната доверба во правниот систем.

СДСМ е за правда и одговорност, ВМРО-ДПМНЕ е за амнестија на криминалците, за обнова на режимот и изолацијата. Тоа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и да, таа од ден на ден станува се поголема, во корист на правдата и иднината на државата и граѓаните.

Таа разлика ќе се потврди и на 12 април кога граѓаните преку поддршка на политиките на СДСМ ќе поддржат правда, сигурност и европска иднина, наместо режим, неказнивост и изолацијата што ги нуди ВМРО-ДПМНЕ, рече Костадин Костадинов од СДСМ, на денешната прес конференција.

Latest Posts

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.