fbpx
5 C
Skopje

Мицкоски: Нема да се колнам во дедовината дека ќе го вратам името ако не успеам да имам 80 пратеници бидејќи тоа е патот

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Кој беше мотивот на Заев да тргне во една ваква авантура. Македонија да биде дел од НАТО и да почне преговори за почеток во ЕУ, да може судот да одлучува поинаку од тоа што требаше да одлучува, да може да стане тој премиер, што беше вистинскиот мотив за тој човек да го потпише Договорот од Преспа. Преспанскиот договор е имплементиран. За да јас ја променам оваа реалност мене ми се потребни 80 пратеници. Јас не можам да ги лажам граѓаните дека можам тоа да го променам сам. Ние земаме плата од министерство за финансии, земаме пензии, функционираме во овие институции со новата придавка, но не ме терајте да ја користам таа придавка, рече Мицкоски во неговото гостување на 24 ТВ.

Јас сега земам плата преку министерството за финансии со новата придавка. Јас не можам да бидам лицемер дека ова не е реалноста во Република Македонија. И моите родители земаат пензија од оваа држава. Тоа е реалноста, ако сакаме ова да го промениме јас нема да се колнам во дедовината дека ќе ја променам за да манипулирам со моите сограѓани. Не, јас тоа нема да го правам. Јас би сакал да го променам но доколку немам 80 пратеници за жал ние ќе функционираме со оваа придавка.

Тоа е патот и не знам што е тука популистички, му рече Мицкоски на новинарот кој инсистираше да одговори на прашањето за тоа како тој од една страна ќе го почитува договорот од Преспа, а од друга страна нема да ја користи придавката „Северна“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -