10 C
Skopje

Мицкоски објави видео од својот дом каде што е во самоизолација: Ни претстои сериозен економски предизвик, потребено е втор пакет на мерки за стимулирање на растот

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој е во задолжителна самоизолација во својот дом денес објави видео на својата официјална фејсбук страница во кое што упати здравје на сите кои се инфицирани од вирусот, благодарност до медицинскиот персонал, полицајците, армијата, пожарникарите за сето она што го прават во овие тешки моменти за државата.

Мицкоски во обраќањето рече дека ни претстои сериозен економски предизвик и дека е итно потребен втор пакет на мерки за стимулирање на растот.

– Она кое изминатиов период владата го презема е недоволен чекор во насока на она што го зборуваме ние од ВМРО-ДПМНЕ. Потребна е прецизна акција во поддршка на стопанството. Она што беше прв бран, сет мерки кои ги донесе владата е недоволно и тоа го критикуваше и бизнис заедницата. Владата води пиши бриши политика, уредбата која првично беше донесена под притисок на јавноста претрпува одредени измени. Последната верзија која ја имаме е дека практично работодавачите не се обврзани да ги задржат вработените до септември, туку до јули, вели Мицкоски.

Целото обраќање на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ во продолжение:

Ни претстои сериозен економски предизвик, владата оди кон долг од над 65% од БДП, итно е потребен е втор пакет на мерки за стимулирање на растот!

Posted by Hristijan Mickoski on Saturday, April 11, 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -