8 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мицкоски одби да одговори од која друга сестринска партија обезбедил помош?

Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија,...

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Нема крај на лудориите кај нас: За време на полициски час – краде пари од кафемат, камерата снимила се (ВИДЕО)

Луѓето во домашен карантин како да почнаа да збудалуваат или барем да прават некои необични работи. Нема ден во државата да нема некој нов...

Мицкоски повикува на граѓански протест: Ова не е европската иднина која ни ја ветуваше СДСМ

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното. Тоа е приказ како мафијата има своја држава и правдата престанува да дише, ова денеска на прес-конференција го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

-Зоран Заев и пукаше во чело на правдата. Заев е правдоубиецот во Република Македонија. Во исто време слушнавме лицемерие, надменост, забеганост. Слушнавме како Заев од позицијата премиер диктирал одлуки на Врховниот суд и како Катица Јанева како тогашен прв човек на СЈО работи во координација и по наредба на Заев. Што е ова ако не погребување на правдата и фрлање на цела една држава на колена. Кога правда нема, нема ред, нема закон, и има криминал. И ова не е единствениот случај Заев да е во незгодна ситуација или еден од ретките скандали за овој човек фатен како инфлагранте го крши законот. Ова за жал на сите нас, станува пракса, непоправлив тренд на постојано вплеткување на овој човек во криминал, скандали и кршења на законот. Нема месец, нема ден, а да не никне некој нов скандал поголем од претходниот. Рекети, поткупи на квадрат, полиња со марихуана, тендери, насилие на избори, и што уште не. И прашувате зошто? Па зошто правда нема, а чувме и зошто нема, рече Мицкоски.

Тој прашува зошто Зоран Заев вели “договорено е со Врховен”, “без Заев не се може”, “трас трас ете одлука на Врховен суд”, “Катица знае за се што треба да се случи”,… или закон за СЈО или одлука на Врховен суд ама случаите ќе паднат.

-Ова не е Европската иднина која Заев ја ветуваше, ова е криминалната приказна на мафијата желна за пари и власт. Тој ја призна автентичноста на аудиото објавено во јавноста. И да не навлегуваме во онаа смешна и недоветна одбрана на Заев во врска со аудио материјалот за кој тој тврди дека всушност може да се чуе дека бил за тоа да се спасат случаите на СЈО, нешто што никаде не го слушнавме и не го видовме. Тоа му е само фраза за оправдување пред јавноста и во изјавите пред медиумите, затоа што никој не верува дека пред 8-мината пратеници Заев би говорел и би ги убедувал колку е добро тие да одговараат за случаите кои еве гледаме полека ги снемува. Суштински аудио материјалот за мафијата покажува дека Заев е виновен за неправдата и тука се клучни три работи што се откриваат. Прво, имаме јавно признание дека Заев грубо ја злоупотребил службената должност диктирајќи одлуки на Врховниот суд. Второ, тој јавно признава дека се влечат случаите и за таа негова стратегија знае и СЈО и Катица Јанева која била свесна за тоа. Трето, шемата како да паднат случаите била јасна или закон за обвинителство или ќе го цитирам „трас-трас”одлука на Врховниот суд. Значи освен премиер, бил судија, но и обвинител. И заспаното обвинителство за сето ова молчи. Молчи затоа што е во скутот на истиот кој диктира пресуди и ја убива правдата. Иако сите надлежни молчат, ВМРО-ДПМНЕ и народот нема, потенцира Мицкоски.

Тој повикува на граѓански протест утре со почеток во 18 часот кој ќе започне од пред обвинителство на кејот на Вардар па се до Врховниот суд.

-Ги повикувам сите граѓани да ни се приклучат, од сите националности и убедувања. Ова не е протест само на ВМРО ДПМНЕ туку на сите граѓани кои знаат дека главната кочница е Заев. Протест на кој ќе порачаме дека одговорност мора да има за неправдите и дека ЗАЕВ Е ВИНОВЕН! Одговорност за главата на октоподот која не може да се сокрие. Но и порака за чуварите на неправдите на Заев, обвинителството и Врховниот суд. Оваа држава која почива на правдата, на нашата борба за независност и слобода, на почитувањата на правото, во која Македонците се борат за своите правдини, мора да се спротивстави на ваквото брутално кршење на законите и Уставот. Тоа е наша обврска, наша должност и задача, заврши Мицкоски.

Latest Posts

Мицкоски одби да одговори од која друга сестринска партија обезбедил помош?

Од Словенија обезбедивме 100.000 маски и 100.000 ракавици помош, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето на „Само интервју“ на Канал 5 телевизија,...

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Нема крај на лудориите кај нас: За време на полициски час – краде пари од кафемат, камерата снимила се (ВИДЕО)

Луѓето во домашен карантин како да почнаа да збудалуваат или барем да прават некои необични работи. Нема ден во државата да нема некој нов...

АКТУЕЛНО

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Нема крај на лудориите кај нас: За време на полициски час – краде пари од кафемат, камерата снимила се (ВИДЕО)

Луѓето во домашен карантин како да почнаа да збудалуваат или барем да прават некои необични работи. Нема ден во државата да нема некој нов...

Само во Македонија: Му било здодевно дома, им правел на сограѓаните анкета преку телефон за корона вирусот

Им нема крај на лудостите кои се случуваат во нашата држава, откако е воведена вонредна состојба поради ситуацијата со корона вирусот. До сега во...

Голем си Максим: Градоначалникот на Куманово рамо до рамо со пожарникарите, го чува својот град (ФОТО)

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски не се штеди во битката со корона вирусот. Тој во својот град заедно со пожарникарите, учествува во дезинфекција на...

Добија син и ќерка среде пандемијата – нема да верувате какви имиња им дадоа

Иако пандемијата на коронавирус не им донесе ништо добро на повеќето луѓе, млади родители од централниот дел на индиската покраина Раипур решија да ги...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.