fbpx
6.3 C
Skopje

Мицкоски: Правиме консултација со членството и граѓаните за нашето однесување на референдумот, ќе се водиме од интересот на граѓаните

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христина Мицкоски, во неговото гостување во вестите на Канал 5 телевизија изјави дека во моментов во тек се консултации со членството и граѓаните и за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ на референдумот, партијата ќе се води од интересот на граѓаните на Република Македонија.

– ВМРО-ДПМНЕ во рамките на ова лето има акција која што е наречена „Лето за Македонија“ и во рамките на таа акција правиме консултација со многу граѓани секој ден, правиме консултации со стотици граѓани, се разбира и со членството на партијата, со партиските структури, со општинските комитети. Како што знаеме кампањата за референдумот отпочнува некаде на 10-ти септември и до тогаш се надевам оваа акција ќе трае, така што јавноста благовремено ќе биде информирана за сите чекори на ВМРО-ДПМНЕ во иднина, потенцираше Мицкоски.

На прашањето дали можеше да се постигне подобар договор со Грција тој вели дека доколку тој се прашува секако дека можеше да се постигне договор, затоа што содржината, но и импликациите кои што се резултат на овој т.н. договор се катастрофални за Република Македонија.

Во тој контекст Мицкоски истакна дека тој останува принципиелен и дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е неменлив и тој е дека ВМРО-ДПМНЕ не може да прифати промена на Уставот, а со цел промена на уставното име.

ИЗВОР: Курир.мк ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -