fbpx
18.8 C
Skopje

Мицкоски: Со оваа влада не се живее подобро- решението е да си замине, а почетокот на крајот треба да почне на 2 јуни со голем општонароден протест

АКТУЕЛНО

Денес бев во Тетово. Бидејќи Владата нема резултати и ја лаже јавноста со креирање на надеж во стилот, само што не ни тргнало, низ бројки и аргументи го преставив нивното фијаско кое тие самите го нарекуваат план за живот, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски на својот Фејсбук профил.

-Денес излегоа податоците за капиталните инвестиции. За 4 месеци владата има два ипол пати помалку капитални инвестиции од она што го направила претходната влада истиот тој период лани. Значи го полнат буџетот со парите граѓаните, но не го трошат за капитални инвестиции што би значело раст на стопанството, туку за други непродуктивни трошења. А како го полнат? Собрале 23 милиони евра повеќе врз основа на акциза, а таа е акциза е онаа што ја покачија на почетокот на годината. Значи директно од џебот на граѓаните преку поскапување на горивото, одат во буџетот, кој гледаме како непродуктивно го трошат. Тоа е истата акциза за која ВМРО-ДПМНЕ бараше да се укине, а власта го одби предлогот, пишува Мицкоски и додава:

„Ќе речат дека на крајот од мандатот просечната плата ќе биде 500 евра, а забораваат да кажат дека самите издале документ кој се вика фискална стратегија, документ со кој самите предвидуваат во 2018-та година просечната номилна плата ќе расте 4 осто, а наредните две години за 4.4 осто. Односно и се да е вака како што испланирале на крајот на нивниот мандат како што сега се фалат нема да има просечна плата од 500 евра туку неколку илјади денари помалку. Ова значи дека свесно ја лажат и манипулираат јавноста. Со оваа влада не се живее подобро, и нема ниту да биде подобро во наредниот период. Решението е да си замине владата, а почетокот на крајот треба да започне на 2 јуни со голем општонароден протест, кој е протест на сите обесправени, жедни за правдини, сите кои се грижат и сакаат Македонија да победи!“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -