fbpx
1 C
Skopje

Мицкоски: Вербата во Христовото воскресение е верба во животот и обновувањето

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Велигден е денот на радоста и на животот.

Вербата во Христовото воскресение е верба во животот и обновувањето.

Велигденскиот празник е повеќе од вредно да го поминуваме со нашите семејства, со ближните, и да го честуваме благословот на животот.

За да бидеме достојни како луѓе на коишто Бог им го покажа патот за спасение, и во вакви мигови каде нашиот народ се бори со смртоносниот вирус треба да бидеме достојни, мудри и храброста да ја црпиме од борбата на Христа со која тој ја победи смртта.

Овие празнични денови посакувам мир и благостојба на сите, во сите семејства да биде духот на вербата, за да можеме спокојно да ги победиме тагата, несреќата, сиромаштијата.

Моите мисли во овие празнични денови одат со оние кои во овие мигови ги загубија своите најблиски, како и оние кои секојдневно се соочуваат со предизвикот од овој смртоносен вирус и нив им посакувам сила, закрепнување и здравје. Моите мисли се и со луѓето кои неуморно се во првата линија во борбата против короната, здравствените работници кои даваат надчовечки напори за победа над заразата.

Да помислиме и за помалку среќните, на оние кои што останаа без своите работни места во овие тешки мигови за нашата земја, но и на сиромашните и на гладните. Посакувам работите да се подобрат, да се променат, нешто за што заедно ќе се избориме.Да истраеме во оваа борба, како што Исус ги победи сите тешкотии на крстот, тоа да ни биде мотив и да не води низ предизвикот да бидеме подобри како луѓе, во однесувањето спрема другите и кон самите себе.

Обновувањето ќе дојде и за него заедно ќе се избориме, и искрено го посакувам тоа за целиот наш народ, да биде среќен и радослив, да продолжи да твори и живее среќно во сопствената татковина Македонија.

Велигден е надеж за подобрите денови коишто ќе дојдат, да се соочиме со предизвиците со верба за подобро утро за сите нас.

Со радост да го славиме победоносното воскресение, посакувајќи здравје, успеси и среќа.

Бог да е со нас. Христос воскресе! Навистина воскресе!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -