fbpx
21.8 C
Skopje

Мицкоски: Зошто Заев не го демантира грчкото МНР кое вели дека не постои „македонска армија“

АКТУЕЛНО

Ние имаме една ситуација каде што имаме демант од МНР на Грција каде што апелираат до претседателот на владата на Република Македонија дека ова не е армија на Република Македонија, туку армија на Република Северна Македонија.

Ципрас вели – Таму постојат Северномакедонци. Никој во Македонија не ја демантира, не ја коментира оваа изјава на грчкиот премиер, вели Мицкоски.

Зошто Коѕијас кога вели дека не постојат македонци, туку северномакедонци, никој не вели, не е така, па мораме ние како опозиција да пуштаме деманти па после сето тоа да се корегира во медиумите низ светот.

За жал, овој таканаречен договор го потпиша Република Грција со безимена држава, во договор во кој не постои како страна, туку како страна. Ќе се формираат комисии кои третираат точки во образование итн итн. Во овој договор во преамбулата стои дека се претходно отпаѓа. Од овој момент почнува нашата историја и прашањето за нашето име.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -