fbpx
20.8 C
Skopje

Мицотакис: Ако грчкиот парламент не го изгласа Договорот од Преспа, преговорите се враќаат на почеток

АКТУЕЛНО

Нова демократија ќе гласа против Договорот од Преспа порача лидерот на оваа партија Кирјакос Мицотакис на 83-от Меѓународен саем.

-Сакам од овде од престолнината на Македонија да испратам една јасна порака до сите, а тоа е дека Нова демократија ќе гласа против договоот од Преспа. Ако во парламент не биде изгласан преговорите почнуваат од почеток. Тешка сенка паѓа врз Северна Грција, тоа е Договорот за скопското праѓање кој го потпишаа во отсуство на грчкиот парламент, во отсуство на грчкиот народ.

На овој митинг присуствувале и поранешните премиери и претседатели на Нова демократија Костас Караманлис и Андонис Самарас. Мицотакис во традиционалниот говор на саемот, овој пат под мотото „Можеме“ ги претстави мерките што тие како влада ги презеле за „Грција да оди напред“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -