fbpx
4 C
Skopje

Мјузикл во ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ или шанса за ЛЕСНА ЗАРАБОТКА?!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

На 10. март на сцената на Македонската опера и балет, ќе се одржи мјузиклот „Тајно моја“, кој ќе биде посветен на македонската музичка легенда Тоше Проески.

Манифестацијата ќе биде од висок карактер, учество ќе земат целиот ансамбал, оркестрот, хорот, балетот при МОБ, детскиот хор „Фалесто“, додека самиот мјузикл „Тајно моја“ ќе биде прикажан со две млади личности, кои живеат во времето кога Проески ги прави своите најголеми успеси.

Аранжманите на новите песни ги создадоа Сони Петровски и Кокан Димушевски. Главните ликови ќе ги толкуваат Антонија Гиговска и Денис Димоски, а помеѓу ликовите, меѓу другите ќе се појават уште Весна Петрушевска и Игор Џамбазов.

МЈУЗИКЛОТ „ТАЈНО МОЈА“ Е ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ, НО ДАЛИ ТОЈ ЌЕ СЕ ГОРДЕЕ СО ТОА?

Одбележувањето на ликот и делото на Тоше Проески е оправдано во целина, но по објавувањето на дел од постапката околу Мјузиклот „Тајно моја“, се поставува главното прашање – Ќе се гордееше ли Тоше Проески со една ваква манифестација.

Од Македонска опера и балет информираа дека цената за влезниците ќе биде 1.200 денари, што веднаш наиде на огромен револт кај поголемиот број од фановите на Проески, кои потенцираат дека тој никогаш не направил концерт, со карта поскапа од 300 денари. Многумина се сеќаваат и како секој негов концерт беше со хуманитарна цел, за да им се помогне на оние на кои им е најпотребно.

Парите од влезниците кои ќе ги добие МОБ не е познато каде ќе завршат, веројатно и сосема оправдано е дел од нив да добијат сите луѓе кои директно или индиректно се вклучени во Мјузиклот „Тајно моја“, но прашање е каде ќе заврши останатиот дел од парите?!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -