fbpx
0 C
Skopje

Млади бунтовници или турски серии?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Албум со сликички, тетратки, исечоци од весници, маички, капи, блокови за цртање, ЦД од музичката колекција и ѕид исполнет со постери од „Млади Бунтовници“, се само дел од работите кои ги потсеќаат младите, но и постарите љубители на  тинејџерските серии, на аргентинската тинејџерска  теленовела „Млади Бунтовници“.

Носталгија стара 15 години. Поминаа 15 години од снимањето на мегапопуларната аргентинска тинејџерска серија. Пред 6-7 години македонските телевизиски куќи во својата програма вметнаа и почнаа да емитуваат турски серии синхронизирани на македонски јазик, започнувајќи од „1001 ноќ“, која донесе стотици други по неа. Во секоја од тие серии, од прва до последна, се слушаат истите гласови, земајќи го предвид фактот дека се синхронизирани. Македонското уво како да навикна на секојдневните гласови од турските серии, а уште повеќе како да навикна на истите ликови, само во различни улоги, со различни имиња и во различни серии. Македонските гледачи, освен на телевизија, во изминатиот период ги следат овие серии на интернет, а пиењето кафе со својот сосед, пријател или роднина го поминуваат во зборување и коментирање на истите.

Кога би се забраниле со закон, би била најсреќна. Би си правела муабет со моите дома, вака дури трае филмот има забрана за зборување. Она што ни недостасува се тинејџерските серии со бунтовничка приказна“, вели млада гледачка на прашањето што мисли за окупирањето на македонскиот медиумски простор со турски серии.

Сплетките на групата тинејџери, нивните различни карактери, љубомората, зависта, љубовта, но пред се пријателството претставуваа составен дел на оваа тинејџерска серија. Серија која се разликува од другите по бунтовноста на младите тинејџери кои заедно учат во едно средно елитно училиште „Elite Way“, каде што ја формираат групата „Erreway“ чии песни се слушаат и денес.

Оваа серија постигна голем успех и огромна популарност во Македонија особено помеѓу младите тинејџери. Поради големиот успех во Македонија, излегоа во продажба албуми од популарната музичка група во која учевствуваат добро познатите Миа, Мануел, Марица и Пабло.

Најпопуларните песни од групата „Erreway“, за потсетување на вашите тинејџерски денови!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -