16 C
Skopje

Младите лекари со порака: испраќаме уште една неславна година

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Миграцијата на стручен и квалификуван кадар не е нешто ново. Но, последните години бележиме голем раст на миграцијата на македонски граѓани како никогаш досега. Тоа го докажува и извештајот на Европската комисија за миграција на македонски граѓани од 2008 до 2018 година кон ЕУ.

„2019 година ќе ја завршиме со нов неславен рекорд: Преку 400 нови емигрирани лекари оваа година!“ – велат од Асоцијацијата на млади лекари и специјализанти на Македонија – АСМЛ.

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, истото го потенцираше пред некој ден на телевизиско гостување на Алфа ТВ. Тој наведе дека 2019 година е црна година за македонското здравство и за младите лекари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -