fbpx
5 C
Skopje

Многу мажи останаа засрамени после читањето на писмото од овој прекрасен сопруг

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Откако го прочитаа ова писмо, многу мажи ширум светот се засрамија. Новинарот и писател Брет Ортел напишал колумна која ги воодушевила сите жени. Прочитајте го и самите ќе бидете изненадени од неговата отвореност и искрено признание.

“Што сум и кажал на својата жена за тоа како нејзиното тело се променило после породувањето? Апсолутно ништо. Познато е дека бременоста не се случува сама по себе, така што јас сум директно одговорен за промените кои на неа и се случиле. Со други зборови, го добив точно она за кое и потпишав. Кога сте кажале “Ајде да имаме дете”, можеби сте го замислувале својот наследник како прв чекори на Марс и открива лек за рак. Но исто така и сте кажале: “Еј драга, сакам да го носиш моето дете девет месеци.

Тој процес драматично ќе го промени нивото на твојот науротрансмитер и ќе доведе до големи и трајни промени на твојот им и личност, а да не ги спомнуваме неизбежните промени на твоето тело. Исто така ќе станеш и диспанзер на млеко и ќе се здебелиш.” Се разбира, колку повеќе бремености партнерката мора да издржи, толку работите се потешки. Ние имаме две деца, но мојата жена беше трудна четри пати. Тоа е вкупно 26 месеци, две години во мачнини и чудни потреби, доење и лузна од царски рез.

Да разјасниме нешто. Да, телото на мојата сопруга се промени после породувањето. И, што тогаш? Ма какви промени, таа сеуште е онаа истата, лесно возбудлива, црвенокоса како што и секогаш беше! И моето тело се промени. Кога се венчавме имав 27 години. Дигав тегови, трчав и тогаш уште имав сензибилитет за борење, со кое се занимавав некое време.

Единствено нешто што денес кревам е мојата ќерка, во дневната соба кога си играме авиони. Моето трчање се сведува на бркање на нашето три-годишно дете, додека се преправам дека сум чудовиште од цртаните. Најголем противник со кој денеска се борам е одлуката дали да изедам три или шест парчиња пица. Самата идеја за осудување на телото на мојата жена е толку многу одвратна, себична и избрзана.

Размислете за тоа на овој начин: Да еден од вашите пријатели од фудбал се повреди и со месеци отиде на боледување за кое време тој ја зглемува својата телсна тежина и на крај мора да иде на опасна абдоменална операција, гарантирам дека вие никогаш нема да размилувате за неговите стомачни мускули, лузни и слаби мускули. Туку ќе му честитате и ќе му кажете: Фраеру, преживеа! Разликата во тоа сценарио и бременоста е во тоа што вашата партнерка покрај сите чудесни работи, кои и се случуваат, на свет ќе донесе едно ново човечко суштество.

И тоа не било какво суштество – тоа ќе биде вашето дете. И тоа дете е дел од вашето семејство. Го сакам телото на мојата жена после породувањето зашто секој пат кога ќе го погледнам во него го гледам своето семејство, а моето семејство е она за кое вреди да се живее секој ден. И затоа што, без разлика на се што до сега криев, таа сеуште сака да спие со мене”

Мажи, честитајте му на овој голем човек кој заслужува да се нарече вистински сопруг!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -