fbpx
0 C
Skopje

Моќна порака на празниот Камп Ноу

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Пред празните трибини се одигра натпреварот меѓу Барселона и Лас Палмас од кој што победник излезе тимот на Лионел Меси (3:0).

Барса бараше одложување на натпреварот поради референдумот за независност на Каталонија, но Шпанскиот фудбалски сојуз не можеше ништо да промени, па Барселона одлучи да го одигра натпреварот без присуство на публика, од безбедносни причини.

За време на натпреварот на семафорот стоеше порака на која што пишуваше “Демократија“, додека претходно играчите на Лас Палмас излегоа на теренот со маички од шпанското знаме, додека фудбалерите на Барселона имаа јасно каталонски бои на себе.

Полицијата беше поприлично брутална спрема луѓето кои излегоа да гласаат, а еднакво безобразна беше и делегацијата на Шпанскиот фудбалски сојуз која не дозволи одложување на натпреварот меѓу Барселона и Лас Палмас.

Кој знае каква катастрофа може да се случи ако Каталонија се отцепи.

Каталонските клубови се закануваат со неиграње во шпанските првенства а тоа до некаде би значело и крај на успешноста на Барселона и Реал Мадрид. Но, некако тоа нам ни изгледа далеку и нереално..

Фото

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -