fbpx
19 C
Skopje

Молитва на мајка за детето да не тргне по лош пат

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Молитва на мајка за обраќање на нејзиниот син

Пречиста и предобра, Мајко Божја! Смилувај се на мене несреќната, многу е натажено моето мајчинско срце.

Тешко страдам, оти мојот син го избрал опасниот и погубен пат – живее во рамнодушност кон верата, го изгубил стравот Божји, се оддал на безгрижие за своето вечно спасение и за семејниот примерен живот.

Несомнено е дека злиот враг успеал да го заплетка во своите итри мрежи, распалувајќи ги во него младешките страсти, го помрачил неговиот здрав разум, посеал лоши семиња во неговото срце за да биде непокорен, груб, самонадежен и соблазнет од насладите на овој свет.

Но, Ти, Божја Мајко, силна си да го одвратиш од патот на гибелта, да ги раскинеш мрежите на човечкиот враг и да ми го повратиш чедото. Под наслагите кои врагот ги навел врз умот, срцето и волјата негова, останува Божјиот образ, кој е помрачен но не е избршиан.

Ти, Пресвета Богородице, со воздишките на љубовта, одвеј ги погубните наслаги и пројасни ја душата на мојот син, за да се оттргне од патот на своите заблуди и да се врати во домот на благиот небесен Отец.

Така и радоста на моето напатено мајчинско срце ќе се поврати и јас секогаш ќе ти вознесувам чиста благодарносг, зашто Ти си мајка на страдалниците и радосг на натажените. Амин. + + +

Достојно е навистина блажена да Те нарекуваме Тебе, Богородице, секогаш блажена и пренепорочна и Мајка на нашиот Бог. Почесна од Херувимите и неспоредливо пославна од Серафимите, Бога Словото нетлено што Го роди, навистина си Богородица, ние Те величаме.

+ + + По молитвите на светите Отци наши, Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј не’.

Амин.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -