fbpx
7 C
Skopje

Момент на вистината: Грците и Турците го обединуваат Кипар

АКТУЕЛНО

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Мировниот договор за Кипар ќе биде тешко да се постигне, но не и невозможно, изјави денес претставникот на Обединетите Нации, Еспен Барт Еиде, за време на состанокот меѓу претставници од грчките и турските островски заедници во Женева.

Еиде, поранешниот министер за надворешни работи, изјави дека ОН ќе биде во функција да се спороведуваат разговори, но нема да биде и арбитар.

„Лидерите покажаа голема храброст, голема желба. Ќе биде тешко, но не и невозможно“ изјави Еиде на конференцијата за новинари.

Лидерот на кипарските Грци, Никос Анастасиадис и водачот на турската заедница Мустава Акинчи, разговараа за поделба на власта, територијални и безбедносни прашања во рамките на повторно обединување на Кипар под ист чадор.

„Моментално сме во завршна фаза. Сега е моментот на вистината“, додаде Еиде.

Се очекува договор околу тоа, која страна ќе контролира поголем дел од територијата. Лидерите на кипарските Грци и Турци на почетокот на декември се договорија да продолжат со преговорите во јануари за повторно обединување на островот.

Со овој договор, претседателот на Кипар, Никос Анастасиадис и водацот на кипарските Турци, Мустафа Акинчи, не дозволија преговорите да останат во мирување, после 19 месеци солиден напредок.

На преговорите ќе присуствуваат Грција, Турција и Велика Британија, поради безбедносни аранжмани по потпишувањето на договорот.

Интензивните преговори меѓу Анастасиадис и Акинчи започнаа во ноември минатата година, поради несогласувањето во врска со прашањето за тоа колку луѓе ќе имаат право да побараат куќа и имот во обласите кои ќе бидат под контрола на секоја од страните со предвидената Федерација.

Во меѓувреме, кипарските Грци и Турци се собраа вчера на концертот насловед „Одбројување до мир“, во пресрет на преговорите во Женева
за повторно обединување на островот, поделен од 1974 година.

Концертот беше организиран од страна на четири медиумски групи, по две од двете страни на островот, а беше одржан на труска страна на северниот дел од Никозија.

„Овде сме да ги обединиме граѓаните, да ги споиме сите жители на Кипар, да покажеме дека можеме“, изјави Марилена Евангелу, главен уредник на онлајн изданието на кипарските Грци, потралот „Политис“.

Евангелу истакна дека со овој концерт се испраќа порака до кипарските лидери и на целиот свет дека „народот на овој остров може да живее заедно“, пренесува АФП.

Кипар е поделен после турската инвазија во 1974 година, после државниот удар во насока на обединување на островот со Грција, потсетува американската агенција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...
- Advertisement -