27 C
Skopje

МОН: Вложуваме во квалитетно образование, опструкции нема да не поколебаат

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Министерството за образование и наука во реакција на прес-конференција на ВМРО – ДПМНЕ наведува дека вложува во квалитетно образование и во човечкиот капитал, како и дека опструкции нема да ги поколебаат.

Според МОН, критиките за ребалансот на Буџетот на ВМРО-ДПМНЕ се на погрешна адреса и тие треба да се свртат кон своите поранешни министри и актуелни градоначалници и од нив да побараат одговори за, како што стои во реакцијата, криминалното работење, но и за моменталната опструкцијата на сите процеси во образованието кои доведоа до кратење на одредени ставки.

– Реализацијата на буџетот за инвестиции за првите пет месеци од 2017 година кој претходната Влада го спровела е во просек шест проценти така што е невозможно за наредните неколку месеци да се реализираат 94 проценти од планираниот Буџет. Единствено место каде претходната Влада има реализација за првите пет месеци од неверојатни 92,61 проценти е кај ставката за репрезентација каде потрошиле 114 223 евра или над седум милиони денари, посочува МОН.

Појаснува дека средствата предвидени за реновирање на основни и средни училишта како и изградба на спортски сали се скратени од единствена причина што општините кои во над 90 проценти се раководени од ВМРО ДПМНЕ не издаваат одобренија за градби и на таков начин свесно и намерно го опструираат целиот процес.

Според МОН, за опремување на училишта со таблети тендерската постапка воопшто не е ни започната. Лага е, истакнува, дека се скратени средства за постоечките универзитети, тоа е направено за „Дамјан Груев“ за кој уште на почеток бевме транспарентни дека нема да почне со работа.

Со одложувањето на Кембриџ во средно училиште, наведува МОН, им заштедивме на граѓаните неколку стотици милиони средства, кои со штетни договори беа ексклузивно право на привилигирани компании кои му продавале на МОН учебник по 900 денари. Нивото на преводите на стручната литература на граѓаните им се познати, а и криминалите во рамките на тој проект најверојатно ќе бидат предизвик за работа за инспекциските органи. Студентските домови се гушат во долгови создавани изминатите 10 години и се над 300 милиони денари од несериозно и криминално работење на претходната Влада.

– Министерство за образование и наука предвидува нови 35 милиони денари за студентски стандард и 10 милиони денари за ученички стандард кои се наменети за ученички стипендии и школарини. Ние вложуваме во квалитетно образование и вложуваме во човечкиот капитал. Криминални агенди не не интересираат, а опструкции нема да не поколебаат. ВМРО ДПМНЕ може да продолжи да тоне но нивните деструктивни политики во образованието завршија, за добро на учениците, студентите и професорите, наведува во реакцијата Министерството за образование и наука.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...

Мицкоски протестираше за Гоце Делчев и објави видео од внуката на Гоце (Видео)

Мафијата не е посилна од вистината. Изборот е СДСМ или вистината. Или Македонија, или мафија. Изборот на овој народ е Македонија! Опаметете се! Делчев е...
- Advertisement -