21 C
Skopje

Колумна на Петар Колев: Моралот, правдата и политичките неранимајковци

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Кога власта е единствената цел, послушноста е основна доблест, вештините не се вреднуваат, туку напротив, тие се опасни, а зависностите се добредојдени.
Резултатот на сите тие вредности во наводници, на сегашната, а и на претходните владејачки гарнитури, е тоа што на многу одговорни позиции, има огромен број неспособни луѓе.Тие неспособни луѓе многу лесно се претвораат во неранимајковци.

Кога веќе зборуваме за неранимајковците, треба да ви биде јасно, дека истите ќе ги видите блиску до вас само за време на избори. Тогаш ќе ги знаете нивните телефонски броеви, тие ќе ви бидат достапни, не заради тоа што ве вреднуваат вистински, туку само заради фактот што им е потребен вашиот глас. Неранимајковците одамна имаат заборавено што е тоа морал, заради нивниот сопствен комодитет.

Моралот е нешто природно и воспитано, нема потреба да дебатираме за него, но кога некој е неспособен, тој е многу посклон да стане неморален, како што се вели, да се прејаде со власт.
Правото треба да е конкретност на моралот во одредена ситуација. Кога ние немаме јасни морални патокази или примери, правото не може да ни помогне со ништо, ве уверувам.

Правото е инструмент, а како ќе биде користен еден инструмент, е сосема друго прашање и истото не зависи од правото. Ако се повредите со нож, не го обвинувајте ножот, туку вашата неспособност да ракувате со него.

Единствената варијанта да победи злото е добрите луѓе да не прават ништо! Отпорот е нормална агрегатна состојба на човековиот дух во услови на ваква неправда, манипулација и злоупотреби.
Секој избира на чија страна ќе застане, јас својот избор го направив.

Автор: Петар Колев, претседател на ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето“

Охрид од вечерва до 30 август ги живее своите 28 дена возбуда што ги носи Фестивалот „Охридско лето“. Со познати арии во изведба на...

СЗО ја повика Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против ковид-19

Светската здравствена организација ја повика денеска Русија да ги следи меѓународните насоки во производството на вакцина против ковид-19, откако оваа земја рече дека ќе...
- Advertisement -