fbpx
8 C
Skopje

Можеби ќе мора да се влегува по домови за да се изолираат членови на семејства

АКТУЕЛНО

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Минатата недела, доктор Мајкл Рајан, лидер во Светската здравствена организација, даде една прилично контроверзна изјава во врска со ширењето на COVID-19 и начините за справување со пандемијата.

Познатиот епидемиолог рече дека како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот, властите можеби ќе мора да влегуваат по домови и да отстрануваат членови на семејствата за да ги изолираат.

Рајан, извршен директор на Програмата за здравствени вонредни состојби при СЗО, рече:

„Во повеќето делови од светот, поради карантините и домашната изолација, голем дел од заразувањата што се случуваат во многу земји всушност се случуваат во домаќинствата од еден член на семејството на друг.

На некој начин, трансмисиите се тргнаа од улиците и влегоа во семејните заедници.

Сега, ќе мора да ги проверуваме семејствата, да откриеме кој е болен и да ги отстраниме тие членови и да ги изолираме на безбеден и достоинствен начин.“

Она што загрижува е што поминаа неколку дена од оваа изјава без реакции од светските лидери и граѓанските организации, а исто така останува нејасно што значи отстранувањето на луѓето од нивните домови „на безбеден и достоинствен начин“.

И што во случај кога заразениот член на семејството е малолетно дете?

Извор: Кајгана

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Соопштена ТАЖНА вест: Животот поради Ковид-19 го загуби и познатиот музичар од легендарната група Рибља чорба

Гитаристот на рок групата „Рибља чорба“, Мирослав Миша Алексиќ почина на 67-годишна возраст. Познатиот музичар ја изгуби битката со коронавирусот. Тој се лекуваше од...

10 намирници со кои ќе се подигне вашиот имунитет и расположение

Тие го регулираат нервниот систем и се одговорни за доброто расположение и борбата на телото против стресот. Исто така помагаат во зајакнување на имунолошкиот...

Рикер до премиерот Заев: Ве охрабруваме и вас и земјите од ЕУ да барате решение за билатералните прашања надвор од интеграцијата на Северна...

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува дека Соединетите Американски Држави...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...
- Advertisement -