fbpx
7 C
Skopje

Можеше ли поинаkу?

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Која иронија. Дојде ред албанската страна во Македонија да застанува зад македонско-бугарскиот спор и нивни луѓе да преговараат за тој спор. Прв во тој дел, кој е сосема коректен во своето однесување и позиционирање е Бујар Османи, човек на ДУИ и Али Ахмети. Човекот е принципиелен и коректен во тој процес.

Бугарската страна свесно или несвесно со нејзиното однесување направи чекор напред за македонско-српските односи, но и македонско-албанските односи. Србија ќе излезе херојот во очите на нашите сограѓани. Потегот на Вучиќ со вакцините не е случаен, и покрај тоа што истите ќе бидат платени. Неговите зборови, дека тоа е „братски“ и „пријателски“ чин, доволно зборуваат за тоа како Србија се поставува во целата оваа игра.

Бугарите пак со нивното вето, не само што забранија отварање на преговорите со македонците, туку и со албанците, србите, бугарите, бошњаците, и сите други националности кои живеат во оваа земја, а која за нив е дом. Со ветото тие не ја одземаа само нашата перспектива, туку и перспективата на сите наши сограѓани без разлика на нивната етничка, национална и верска припадност.

Зоран Заев е политички лик кој ја заложи својата лична политичка кариера во сето ова. Ваква радикалност, вакви храбри потези, вакви храбри изјави немал никој освен тој и Љубчо Георгиевски. Дури ни самиот Георгиевски не отиде толку далеку колку сегашната политичка гарнитура. Тоа за жал во бугарската перцепција за добрососедство и решавање на проблемите е малку и ништожно во споредба со она што тие го имаат замислено во нивните глави. Извинете, колку и да се некои историски факти непобитни, ние не можеме во 21 век да наметнуваме некому да избрише се само за да стане членка на унија која негува европски вредности. Ако европските вредности се непочитување на правото на самоопределување во 21 век тогаш нам дефинитивно не ни треба таква ЕУ.

Автор: Симеон М. Фејсбук

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -