fbpx
7 C
Skopje

Само во Македонија: Му било здодевно дома, им правел на сограѓаните анкета преку телефон за корона вирусот

АКТУЕЛНО

Им нема крај на лудостите кои се случуваат во нашата држава, откако е воведена вонредна состојба поради ситуацијата со корона вирусот. До сега во државата има 430 случаи позитивни на корона вирусот.

Како што пренесуваат одредени медиуми, пред околу две недели крушевчанец направил анеката на свои сограѓани преку телефон, поставувајќи им прашања во врска со корона вирусот.

„На 20.03.2020 во Полициска станица Крушево, П.Ј. од Крушево пријавил дека на 17.03.2020 во 12.31 часот телефонски бил исконтактиран од С.Н. од Крушево кој лажно се претставил дека се јавува од Центарот за јавно здравје Прилеп при што направил лажна анкета во врска со придржувањето кон мерките за заштита од Корона вирусот. Од полициски службеници од Полициска станица Крушево излезено е на местото на настанот и извршен е разговор со пријавениот и се преземаат мерки за расчистување на случајот“, информираа од МВР за Фокус.

Во Крушево се уште нема заболени од корона вирусот.

НАЈНОВА ВЕСТ: Одобрена набавка на 200 респираторни машини

За оваа набавка Министерството за здравство ќе објави јавен повик на својата веб страницата, кое ќе трае 72 часа од моментот на неговото објавување.

Владата на денешната 34-та седница ја разгледа и усвои Уредбата за интервентна набавка на респираторни машини за време на вонредна состојба., со која се уредуваат условите и постапката за интервентна набавка на 200 респираторни машини заради спроведување на мерките за справување со коронавирус КОВИД-19 за време на траење на вонредната состојба, согласно спецификација уредена со Уредбата со законска сила.

За оваа набавка Министерството за здравство ќе објави јавен повик на својата веб страницата, кое ќе трае 72 часа од моментот на неговото објавување.

Оценка на пристигнатите понуди ќе ја врши тричлена Комисија од редот на вработените административни службеници формирана од Министерството за здравство.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -