12 C
Skopje

Муда до колена: Србија е светски шампион во тенис

АКТУЕЛНО

Нашиот северен сосед, тениската репрезентација на Србија забележа победа во финалето на АТП турнирот против Шпанија и го освои неофицијалниот светски шампионат.

Во финалето Србија беше подобра од Шпанија со 2:1 во победи. Првично Баутиста го победи Лајовиќ со 2:0 во сетови (7:5, 6:1).

Сепак, во вториот дуел Новак Ѓоковиќ беше подобар од Рааел Надал исто така во два сета (6:2, 7:6 (7-4)). При што се замина во дабл дуел кој го одлучи победникот.

Таму за Србија настапуваа Виктор Троицки и Новак Ѓоковиќ, додека за Шпанија играа Карено Буста и Фелицијално Лопез. Во два сета подобра беше Србија со 6:3, 6:4.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јанчев открива: Сакав да ја продадеме Белата палата, наши гласачи живеат со по две евра на ден

Како Потпретседател на ВМРО ДПМНЕ предложив да ја продадеме Белата палата. Не може да бидеме народна партија во држава каде што дел од народот...

Trump: I voted for a guy named Trump

US President Donald Trump Voted for the 2020 Presidential Election at a Florida Library He exercised his right to vote in a library in West...

Две до три недели државен карантин за спречување на есенскиот бран на коронавирусот вели Д-р Драган Даниловски

Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе...
- Advertisement -