fbpx
2 C
Skopje

Мурињо и Клоп ја подгреваат атмосферата пред денешното дерби Ливерпул – Манчестер Јунајтед

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во пресрет на големото англиско дерби во кое Ливерпул го пречекува Манчестер Јунајтед, двајцата менаџери на екипите Жозе Мурињо и Јирген Клоп, со своите изјави дополнително ја подгреваат атмосферата пред мечот кој ќе се игра попладнево на „Енфилд“.

Германскиот стручњак на кормилото на Ливерпул, е свесен за тешката ситуација во која се наоѓа, пред се поради лошата форма и резултати кои ги постигнуваат неговите избраници.

„Не сме далеку од топ тимовите, иако изгледа различно кога ќе се погледнат поените. Чувствувам дека сме на средина, не сме на стартот, ама има уште пат. Верував, верувам, а и ќе верувам во моите играчи. За нас ова дерби против Јунајтед ќе биде вистински тест до каде ни е силата“, изјави Клоп.

Од другата страна Мурињо кој деновиве беше критикуван за дефанзивната тактика која Португалецот нејчесто ја применува, на изненадување на сите, а во негов стил најави супер офанзивна тактика.

„Против Ливерпул ќе играме со еден дефанзивец и девет напаѓачи, немојте да се грижите за тоа. Сериозен сум. За разлика од минатата сезона, сега сме во друга ситуација.. Имаме повеќе бодови и нема потреба да се браниме. Имаме самодоверба пред гостувањето. Ливерпул има добар тим, табелата не ја отсликува реалната состојба. Ќе биде тежок меч за нас, но и за нив“, изјави Мурињо.

По одиграните седум кола, Манчестер има шест победи и само едно реми без пораз, додека Ливерпул е со биланс од три победи, три реми и еден пораз.

Големото англиско дерби меѓу Ливерпул и Манчестер Јунајтед ќе се игра попладнево во терминот од 13 часот и 30 минути.

Извор: А1 Он

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Три хороскопсkи знаци кои од 30 јануари до 20 февруари ги очекуваат предизвици

Веќе во првиот месец од 2021-та година се соочуваме со ретрограден Меркур кога од моќниот Меркур можеме да очекуваме предизвици на полето на комуникацијата,...

Испливaa тајни снимkи од болницата: Ова е голем сkандал, лекари со хармоника и оро кај луѓето со Kовид-19 во Хрватска

Медиумите во Хрватска објавија за сkандалозна видео снимkа во најголемата kовид болница во Хрватска Дури луѓето маka мачат некој си прави голема забава во koвид...

Професорkа сум по математика и се до ова утро имав совршен брак

Професорка сум по математика и се до ова утро имав совршен брак Професорка сум по математика, имам 44 години и се до утрово имав совршен...

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...
- Advertisement -