fbpx
6 C
Skopje

Мурињо се реши: Ова ќе бидат новите играчи за врска на “Црвените ѓаволи“

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

клубот на португалскиот стратег Жозе Мурињо зимово беше доста активен кога станува на трансфер пазарот, а според последните информации од британските медиуми Јунајтед планираат уште поактивни да бидат во текот на летото, за што веќе Мурињо има доставено неколку свои барања до управата на клубот. Главни точки во неговиот план моментално се двајца играчи за врска кои му недостасуваат на Јунајтед, или подобро речено, кои ќе му недостасуваат.

За потсетување, Мајкл Керик на крајот од сезоната ја завршува својата кариера и ќе се приклучи во стручниот штаб, додека Маруан Фелаини е на трансфер листата и само прашање на време е кога ќе пристигне понуда која „Ѓаволите“ ќе ја прифатат.

Тоа практично значи дека на екипата и остануваат две испразнети места за средниот ред. Погба и Матиќ би требало да имаат загарантирани позиции, Мата и Андер Ерера се тука како поддршка, додека Ешли Јанг веќе има 32 години. Се останато се млади момци од академијата кои Мурињо постепено ќе ги воведува во тимот. Јасно е дека барем две засилувања се прекупотребни.

„Дејли Мејл“ состави листа од шест играчи за врски кои Манчестер Јунајтед посебно ќе ги скенира до летото и на крајот ќе одлучи.

Еве што се вели за шестмината кандидати…

Сергеј Милинковиќ Савиќ (23 години) – Извонреден оваа сезона во Серија А. Цената ескалираше како резултат на тоа. Висок, силен и вешт со топката, ќе му биде партнер на Немања Матиќ на средината од теренот во репрезентацијата на Србија. Нема да биде лесен лов, го сакаат Челзи, Јувентус, Реал, ПСЖ… Негов агент е поранешниот напаѓач на Челзи, Матеја Кежман. Лотито бара минимум 170 милиони евра за него.

Жан Мишел Сери (26) – Минатата сезона беше на мета на Барселона, Манчестер Сити и ПСЖ. Манчестер Јунајтед се распрашуваше и за неговиот соиграч Вилиан Сипријен. Сери е стандарден член на репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска, одличен во додавањата, со ниско тежиште… Мана му е што призна дека не сака да игра во ладни временски услови и дека затоа ја преферира Шпанија. Неговата цена е 35.000.000 фунти.

Жоржињо (26) – Бразилецот со италијански пасош од Наполи е интересен и за Ливерпул како замена за Емре Џан. Жоржињо има 26 години, стекна искуство играјќи во Серија А, а оваа сезона е еден од клучните играчи на Маурицио Сари. Обавува дефанзивни задача и може да искреира на половината на противникот. Прашање е колку на Мурињо му е потребен играч со такви карактеристики кога веќе има сличен во Ерера, а неговата цена е 35.000.000 фунти.

Тони Крос (28) – Вистински метроном, идеален играч за средниот ред на Јунајтед. Многумина велат дека фантастично би се вклопил со Матиќ и Погба, и дека тоа би бил најсилниот среден ред на светот. Според информациите од Островот, заинтересиран е за нови предизвици, но впечаток е дека Англичаните многу промашија со неговата цена (30.000.000 фунти), бидејќи би било нереално Реал да го пушти за тие пари. Ако воопшто размислува за продажба…

Виктор Ванјама (26) – И Јунајтед и Ливерпул го регистрираа неговото излегување од повредата и го обновија интересот. Двата клуба го сакаат, веруваат дека постои желба и кај самиот фудбалер, но голема, веројатно и непремостлива пречка во оваа работа е првиот човек на Тотенхем Даниел Леви. Ванјама, според потребите, може да игра и на позицијата стопер. А тоа мошне се цени во модерниот фудбал.

Вилијан (30) – Мурињо тврди дека на лето нема да брка напаѓачи, но не одрекува дека добро би му дошол еден офанзивен играч за врска кој умее да се закани во последната третина од теренот. Вилијан игра во животна форма, меѓутоа позната е политиката на Челзи кон играчите постари од 30 години, а Бразилецот полни 30 во август. Јунајтед во текот на јануари се распрашуваше, на лето интересот би можел да биде обновен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -