fbpx
19 C
Skopje

Движење БЕСА: Трендот на позајмување на пари мора да престане веднаш!

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

„Наместо Македонија сега да позајмува пари за да ивестира во капитални проекти, таа продолжува да влегува во нови долгови за да ги отплаќа стари долгови. Најлошо е тоа што овој пат стариот долг, кој треба да се плати во рок од јануари, е 15.8 милиони евра, додека владата се подготвува да позајмува долг од 31.7 милиони евра. Оваа сума, двапати поголема од стариот долг, не се знае каде ќе се инвестира или поради кои причини ќе се користат тие средства.

Ваквиот начин на дејствување ја задушува економијата на земјата, а воведувањето на Македонија во постојани долгови и заеми, како и не инвестирањето на овие средства во капитални проекти кои би влијаеле во економскиот развој и раст на земјата, е целосно непотребно.

Поради оваа причина, Движењето БЕСА бара од Министерството за Финансии да биде транспарентна за тоа зошто се позајмува една сума двојно поголема од долгот, и да даде објаснување за какви цели се планирани овие средства. Во овој случај, ние даваме залог дека во моментот кога ние ќе победиме во избори и ќе бидеме дел од владата, трендот на позајмување пари ќе престане веднаш и овие средства ќе бидат несочени кон капитални проекти кои ќе ја намалуваат невработеноста и ќе генерираат економски развој“, се вели во соопштението на БЕСА.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...
- Advertisement -