16 C
Skopje

Муцунски: Зголемување на правата на работниците кои служат во органите и институциите е она што недостига за трудот да е вистински ценет

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од изборната единица 1, Тимчо Муцунски на средба со Синдикатот на работниците од Управата, напиша на својот Фејсбук профил дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се обврза да биде променет Законот според кој придонесите ќе се уплаќаат за приходи до 12 просечни бруто плати, наместо досегашните 16 просечни месечни плати, и тоа до 2022 година придонеси ќе се уплаќаат за 8 просечни плати.

„Од разговорот на денешната средба со Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженија, увидов дека праведноста и зголемување на правата на работнициите кои служат во органите и институциите, е она што недостига за трудот да е вистински ценет.

-Со проектот „Континуирање на платите до 25% за еден мандат“, се обврзуваме да го подобриме животниот стандард на просветните, здравствените, културните и социјалните работници, на вработените во судството, и на сите вработени во државната администрација и во јавниот сектор и тоа:

-минумум 5% со исплатите на јануарска плата во 2021 година
-минимум 5% со исплата на јануарска плата во 2022 година
-Со проектот „Намалување на основицата за пресметка и уплата на придонесите од задолжително социјално осигурување“, се обврзуваме да биде променет Законот според кој придонесите ќе се уплаќаат за приходи до 12 просечни бруто плати, наместо досегашните 16 просечни месечни плати, и тоа до 2022 година придонеси ќе се уплаќаат за 8 просечни плати“-порача Муцунски.

Од разговорот на денешната средба со Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженија, увидов…

Gepostet von Тимчо Муцунски / Timco Mucunski am Montag, 6. Juli 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -