fbpx
9 C
Skopje

Муцунски: Зголемување на правата на работниците кои служат во органите и институциите е она што недостига за трудот да е вистински ценет

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од изборната единица 1, Тимчо Муцунски на средба со Синдикатот на работниците од Управата, напиша на својот Фејсбук профил дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се обврза да биде променет Законот според кој придонесите ќе се уплаќаат за приходи до 12 просечни бруто плати, наместо досегашните 16 просечни месечни плати, и тоа до 2022 година придонеси ќе се уплаќаат за 8 просечни плати.

„Од разговорот на денешната средба со Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженија, увидов дека праведноста и зголемување на правата на работнициите кои служат во органите и институциите, е она што недостига за трудот да е вистински ценет.

-Со проектот „Континуирање на платите до 25% за еден мандат“, се обврзуваме да го подобриме животниот стандард на просветните, здравствените, културните и социјалните работници, на вработените во судството, и на сите вработени во државната администрација и во јавниот сектор и тоа:

-минумум 5% со исплатите на јануарска плата во 2021 година
-минимум 5% со исплата на јануарска плата во 2022 година
-Со проектот „Намалување на основицата за пресметка и уплата на придонесите од задолжително социјално осигурување“, се обврзуваме да биде променет Законот според кој придонесите ќе се уплаќаат за приходи до 12 просечни бруто плати, наместо досегашните 16 просечни месечни плати, и тоа до 2022 година придонеси ќе се уплаќаат за 8 просечни плати“-порача Муцунски.

Од разговорот на денешната средба со Синдикатот на работниците од Управата, правосудните органи и здруженија, увидов…

Gepostet von Тимчо Муцунски / Timco Mucunski am Montag, 6. Juli 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -