fbpx
5 C
Skopje

МВР потврди: Полицајците не го малтретирале Коневски

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија денес излезе со официјално соопштение за вчерашниот рутински сообраќаен преглед, кога полициски службеници го запреле возилото на поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица Коневски. Како што изјави тој, полицајците го малтретирале пред неговото 7-годишно дете.

„Министерството за внатрешни работи, во врска со вчерашната сообраќајна контрола врз патничко возило БМВ 320, сопственост на општина Аеродром и управувано од И.К. од Скопје, категорично ги демантира и отфрла наводите за некакво малтретирање на полициските службеници врз возачот при рутинскиот сообраќаен преглед“, соопшти полицијата.

Синоќа на булеварот Илинден, сообраќајна патрола го запрела возилото на Коневски, па при контрола, утврдено е дека на истото има вградено флешери. Поради тоа на лице место му бил изречен прекршочен платен налог согласно член 139, став 11, од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Ивица Коневски изјави дека возилото било доделено од страна на Владата со вградени флешери претходно, а МВР од тогаш му немаат побарано да ги отстрани.

„Вчерашното стопирање на возилото и изживување пред моето 7-годишно дете и пишување прекршочна пријава за флешерите на возилото е продолжување на притисоците што почнаа уште во предизборната кампања и очигледен показател какви луѓе се на чело на МВР и на државата, кои се занимаваат со маргинални теми наместо да се фатат со решавање на проблемите на граѓаните, за што земаат плата“, реагираше Коневски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -