fbpx
19 C
Skopje

МВР со детали за спектакуларното апсење во центарот на Битола

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

На 07.03.2017 година во 13.30 часот во СВР Битола, В.Б. (42) од Битола, вработен како полициски службеник во СВР Битола, пријавил дека истиот ден околу 12.30 часот за време на пауза во работното време, додека заедно со неговата сопруга М.Б.,  со нивното ПМВ „Цитроен“, се движеле по ул. „Пеце Матичевски“  биле пресретнати од ПМВ „Дачиа Дастер“ во кое бил Д.С. (47) од Битола. Д.С. застанал со возилото на пешачки премин пред возилото на В.Б., излегол и се упатил кон него, при што на висок тон му упатил пцовки и закани по животот.

Полицискиот службеник веднаш излегол од возилото, се легитимирал и му дал усна наредба на Д.С. да престане со дејствието.  Веднаш  потоа Д.С.  го фатил В.Б. за вратот и почнал да го дави, а  потоа го турнал во возилото и повторно му упатил закани по животот.  Д.С., исто така, се обидел да му го одземе службениот пиштол на полицискиот службеник, но не успеал. Во меѓувреме, сопругата на В.Б. се јавила кај друг полициски службеник, кој заедно со уште еден полициски службеник  дошле на местото на настанот и му упатиле усна наредба на Д.С. да прекине со нападот.

Откако не ги послушал се обиделе да го лишат од слобода, но бидејќи цело време давал активен отпор, не успеале. Кога пристигнале уште неколку полициски службеници Д.С. бил лишен од слобода и одведен во СВР Битола. По извршениот разговор истиот бил пуштен на слобода. Против Д.С. ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста”.

Истиот ден  во 17.00 часот  Д.С. дошол во  СВР Битола и пријавил дека околу 12.15 часот се движел со ПМВ „Дачиа“, а кога стигнал на пешачкиот премин пред хотел во Битола застанал со цел да пропушти пешаци. Во тој момент поминувал возач кој управувал  ПМВ „Цитроен“ и почнал да свири по него  и да му упатува пцовки, по што излегол од возилото, ја отворил вратата на ПМВ „Дачиа“, го извлекол Д.С. од возилото, извадил пиштол, го репетирал и му го вперил во главата, велејќи му дека ќе го убие. Според пријавителот Д.С. тоа бил В.Б., полициски службеник од СВР Битола, кој не се легитимирал. СВР Битола презема мерки за целосно расчистување на случајот.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -