fbpx
1 C
Skopje

МВР во акција кај Кавадарчанец пронајде оружје и динамит

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

МВР утрово преку единицата за недозволена трговија со оружје, опасни материи и радиоактивен материјал во координација со СВР Велес по претходно добиена Судска наредба од Основниот суд Кавадарци изврши претрес во дом и помошни простории сопственост на лицето Б.С. (46) од Кавадарци и тоа во два објекти во овој град.

При претресот беа откриени и запленети: една пушка (“паповка“) кал. 7,62 мм, потоа десет прачки динамит (“амонит“) со тежина од околу 1,7 килограми, два метри спорогоречки фитил, 97 парчиња муниција од различен калибар и 30 грама тревкаста материја (марихуана). Исто така откриена е и разновидна стока (телевизори, радија и друго) која веројатно потекнува од кривични дела “кражба“ и “тешка кражба“.

Од страна на СВР Велес, поради постоење сомнение за сторени кривични дела до надлежното ОЈО,  против Б.С. ќе биде поднесена кривична пријава за сторени кривични дела – “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ (член 396 од КЗ на РМ); за “тешка кражба“ (по член 236 од КЗ на РМ) и за “неовластено производство и пуштање во промет  на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори (член 215 од КЗ на РМ)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...
- Advertisement -