fbpx
6 C
Skopje

МЗТ Скопје во 21. коло до прва победа на гости оваа сезона во АБА

АКТУЕЛНО

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Починa “ШЕРИФ” Тоти – ТРАГЕДИЈА ВО РИМ

Енцо Тоти, татко на Франческо Тоти, почина на 76-годишна возраст. Тој беше пациент со срце, а кoроната го чинеше живот. Енцо го доби прекарот „Шериф“. Од...

Лидијa Димовa најави прес-конференција

Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, најави конференција за печат. -Во врска со написите, кои деновиве беа пласирани на...

Филипче денес порано ги објави резултатите: Еве ги бројките по градови

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 96,Куманово 5, Штип 7, Прилеп 1,...

Избраниците на Анте Назор стигнаа до првата победа на гостински терен оваа сезона во АБА лигата, и тоа во 21. коло, совладувајќи го тимот на Олимпија Љубљана со конечен резултат 72:91.

Аеродромци одлучно влегоа во натпреварот, добивајќи го првиот период со 12:16, во кој целовремено имаа предност од 4 поени. При крајот на првото полувреме на натпреварот преку Ѓуровски, МЗТ Скопје, за прв пат дојде до двоцифрена разлика (28:38), но домаќините до крајот на полувремето постигнаа еден поен повеќе па со тоа на полувреме „штрковите“ заминаа со предност од +9 поени (33:42).

И покрај силниот влез на Олимпија во второто полувреме, МЗТ Скопје, не се предаде па третиот период го добија со 15:23. Во овој период МЗТ ја оствари и најголемата предност до тој момент од +17 поени (43:60). До крајот на натпреварот скопјани рутински ја потврдија победата, и ги обезбедија највисоките +20 поени предност во четвртиот период. До крајот на натпреварот домаќините оваа разлика ја намалија со само еден поен, а конечниот резултат беше 72:91.

Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Темс со 21 поен, додека веднаш позади него беше Дреновац со 17 поени. На победата допринесоа и Скот и Ван Острум со по 15 поени.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

42 активни случаи на ковид кај учениците и 65 кај наставници

Министерството за образование и наука информира дека заклучно со 12 часот денеска, вкупно има 42 активни случаи на КОВИД-19 кај учениците и 65 кај...

4 пати помалку заболeни денес, но и драстичен пад на бројот на тестови

Во последните 24 часа се направени 680 тестирања, а регистрирани се 80 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 54 -Куманово 1 -Тетово 3 -Велес...

Скопјанка за битката со коронавирусот: Ова искушение ме научи дека љубовта кон семејството е највредното нешто

Скопјанката Билјана Тасева е училителка во основното училиште „Љубен Лапе“ во Скопје и таа е еден од пациентите кој ја добил „битката“ со коронавирусот....

Д-р Даниловски: Во јавниот превоз гледаме луѓе натискани како сардини

Ако споредиме колку млади се дружат навечер, се спроведува без мерки на заштита и ако споредиме колку луѓе одат на работа со јавен превоз,...

Границите со Грција остануваат затворени за нас – новата забрана трае до 25 октомври

Границите со Грција остануваат затворени до 25 октомври, откако двете министерски одлуки што се однесуваат на привремено ограничување на копнените, морските и авионските поврзувања...
- Advertisement -