fbpx
-2 C
Skopje

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Ако се следи планот на германската канцеларка, Анегла Меркел следната година ќе им требаат 200.000 луѓе, а половина од нив ќе бидат од Балканот.

Ова е голем проблем за БиХ, затоа што им заминуваат младите кадри, а странските инвеститори од Швајцарија и Австрија кои отвораат компании даваат многу помали плати од тамошните.

Властите велат дека мора да се создаде амбиент и луѓето да почнат да веруваат во државата.

Засега повеќе веруваат во она што се нуди во Австрија и Германија.

На овие земји им се потребни кадри за во индустријата.

Во БиХ велат дека ако не направат стратегија, ќе имаат проблеми во иднина.

Извор: Фактор

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...

Апасиев се огласи за пописот: Очекува дека процентот на Албанци ќе изнесува 28,4 отсто

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, смета дека застапеноста на етничката заедница на Албанците во Македонија на пописот на населението што ќе се организира во...

Жител на Берово лажел дека е kиднапиран, при што побарал 10.000 евра од својот татkо за да биде ”ослободен”

Прочитај повеќе во продолжение На 15.01.2021 полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Берово го лишија од слобода М.П.(29) од с.Будинарци, беровско, поради постоење...

Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Македонија

Денес Македонија го одигра натпреварот против Египет на Светското првенство во кое доживеавме вистинско понижување, пишува порталот Спортски.мк Египет е фаворит во овој натпревар, па...
- Advertisement -