fbpx
5 C
Skopje

На крајот од октомври Бојко Борисов во Струмица

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

На крајот од октомври во Струмица, најверојатно, ќе се организира бугарско-македонски бизнис форум под покровителство и учеството на премиерите од двете држави. Според извори во деловниот свет во Бугарија, на овој економски форум на менаџерите и локалните власти ќе им бидат презентирани непосредните приоритети на Бугарија со претседавањето со ЕУ.

На иницијатива на официјална Софија се подготвува и план за помошта што за аспирантите од регионот кон евроинтегрирањето што е иницијатива на четири членки во Унијата од регионот. ТВ екипата на Фактор магазин во Софија забележа оценки дека Договор за добрососедство и пријателство отвара врати за интензивирање на заедничките инфраструктурни проекти и зголемување на обемот на трговската размена.

Според Цветан Симеонов, претседателот на Бугарската трговска комора, прв приоритет треба да биде изградбата на модерен автопатот Скопје Софија, а не железничка пруга. Покрај бизнис форумот, наредниот месец, се очекува и продолжување на на македонско-бугарскиот неформален новинарски дијалог. На новата средба во Скопје, по иницијатива на дваесетина уредници и директори, се реализира договорот за реемитување на националните сервиси. Кабловските оператори во Бугарија и Македонија ги направија достапни за гледачите програмите на националните сервиси – МРТ и БНТ во двете земји.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам. Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач,...
- Advertisement -