16 C
Skopje

На прашањето за коалиција на трите партии, Таравари даде необичен одговор

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Какви се шансите опозициските партии на Албанците да се обединат? Во емисијата „Патот кон“ на Аласат ТВ, високиот партиски функционер на Алијансата, Арбен Таравари вели дека за трипартитна коалиција – Алијанса, Беса и Алтернатива заинтересирани се релевантни фактори од Косово и Албанија.

Според него целтта на ваквиот интерес е ДУИ да се симне од власта.

„Не сум рекол амбасадорите, туку дека во Косово и Албанија има релевантни фактори кои се политички партии, интелектуалци, здруженија кои имаат огромно влијание во општеството на Албанија и Косово и тоа ДУИ го знае многу добро, не знам зошто прават така и одат кај амбасадорите, исто како што направија со Декларацијата на албанските политички партии која ние ја изготвивме“, рече Таравари.

Според него гаранција за тоа е бадентеровото мнозинство кое нема никакви шанси за гласа за укинување на договорот со Грција.

-Не верувам дека ќе успеат да го променат договорот од Преспа, тоа го говорат само од пропагандистички причини сега пред изборите. Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ колку што знам е европски настроено, не може да го сменат Уставот, не можат без бадентерово мнозинство ни една албанска партија која јас ја познавам нема да гласа за тоа. Единствено ако не излезе некоја нова партија, но не верувам, вели Таравари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

30 момчиња од Комити приведени во полициската станица во Кисела Вода

30-тина момчиња од навивачката група „Комити“ вечерва се приведени и однесени на распит во Полициската станица во Кисела Вода, дознава „Инфомакс“. Според нашите информации, момчињата...

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува...

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе! Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија....

Република Северна Македонија на лажговци

Нашата мила Македонија! Онаа која требаше да ја градиме, чуваме, негуваме, развиваме! Онаа Македонија во која се родивме, растевме, пораснавме, добивме синови и ќерки, внуци! Онаа...
- Advertisement -