fbpx
8 C
Skopje

На само 11 години имал неверојатни 190 килограми: Неговите фотографии го шокирале светот, а еве како изгледа две години подоцна

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Прогласен бил за најдебело дете на светот, а неговиот изглед го преплашил и загрижил целиот свет.

Малиот Индонезиец Арја Пермана на само 10 години достигнал застрашувачка тежина од 190 килограми.

https://www.instagram.com/p/BJjxr5EBOEE/?utm_source=ig_embed

За се биле виновни неговите родители Ада и Рокај, кои со години буквално го “товеле” своето дете.

“Му дававме храна бидејќи цело време велеше дека е гладен. Јадеше по четири до шест пати дневно, а типичен оброк за него беа две пакувања нудли, две јајца, половина килограм пилешко и ориз”, вели неговиот татко.

Целото село им велело дека го убиваат сопственото дете, но родителите оделе по свое. Дури кога тежината на Арја станала прашање по живот или смрт, сфатиле дека ќе останат без синот ако не преземат нешто набрзо.

Така Арја, покрај титулата за најдебело дете на светот, станал и најмлада личност кој била на операција за намалување на желудникот.

Пред операцијата, Арја не можел ни да оди, ниту на било кој начин самостојно да се придвижи, што значи дека на крајот престанал и да оди во училиште бидејќи тоа било преголем напор за него.

View this post on Instagram

Setelah heboh adanya seorang bocah obesitas ekstrem asal Kabupaten Karawang, Jawa Barat, Arya Permana. Bocah yang mengalami obesitas juga ditemukan di Palembang. Namannya Rizki Rahmat Ramadan (11) memiliki berat 119 kilogram yang tak sesuai dengan berat badan normal dalam usianya. Sailah Sukiro, orang tua Rizki Ramadan kelainan berat badan pada ananknya tersebut terlihat dari umur 9 tahun. Awalnya Rizki seperti anak normal, namun di usia 9 tahun ada perbedaan. Berat badan Rizki terus bertambah, saat diusia 9 tahun sudah memiliki berat badan 90 kilogram. Semoga cepat sembuh dek dan bisa kembali menikmati masa anak-anakmu…. Amin Selengkapnya di Tribunsumsel.com Foto : Tribunsumsel/Sri Hidayatun #obesitas #rsmh #bocah #aryapermana #rizkirahmatramadan #palembang #sumsel

A post shared by Tribun Sumsel (@tribunsumsel) on

Сега се појавиле и негови нови фотографии. По операцијата, Арја изгледа вака:

Фото

Досега изгубил 75 килограми и сега може да ужива во работите за кои некогаш мечтаел. На пример, да облече облека – досега деновите ги минувал замотан во саронг, бидејќи немало алишта со неговата големина. Исто така, сега може и да си игра со своите врсници.

Извор: Tocka.com.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -