fbpx
1 C
Skopje

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи инвеститори.

Но, по дебито во 2011 г. од нула до декември 2017 година достигна рекордни 20.000 УСД. Со текот на годините, видовме криптовалута како се зголемува за 10, 20 или 30 пати годишно. Само во последната недела, биткоинот заработи над 2000 УСД толку ниско од неговата цена. Од јануари сè порасна за 160% и последен пат се тргуваше со 18.415 долари.

Ова се должи на огромниот институционален интерес, откако платиле компании како „Сквер“ и „Пејпал“, да започнат да го купуваат. И приливот на институции и големи бизниси во трговијата со биткоин ја стимулира и инвестира во стабилноста на криптовалутата.

„Ако пораснеше 10, 20 или 30 пати годишно, зошто да не покачи 5 пати“, рече Брајан Естес, главен директор за инвестиции во хеџ фондот Off the Chain Capital, цитиран од Ројтерс.

Тој предвидува дека биткоинот може да достигне помеѓу 100 000 и 288 000 УСД до крајот на 2021 година, врз основа на моделот „Акција на проток“ што мери недостиг на стоки како што е златото. Овој модел има 94% корелација со цената на биткоинот.

Техничкиот аналитичар на Citi, Том Фицпатрик оди понатаму во својата прогноза – тој вели дека биткоинот би можел да се искачи на 318 000 американски долари до крајот на следната година поради ограниченото снабдување, неговата можност да ги премине границите со леснотија и нетранспарентната сопственост.

,Со надминување на границата од 10 илјади долари криптовалутата го реши проблемот на дигитална доверба во дигиталната економија” – рече Ли, косопственикот на Fundstrat Global Advisors

Според Ли Биткоинот денес има вредност како една мала компанија. ,,Доколку Биткоинот завземе само 5% од златниот пазар тоа е 25 илјади долари. Но, 5% изгледа како ужасно мала бројка кога е Биткоинот во прашање. Да речеме дека ќе биде 10% или 15%. Тогаш Биткоинот би го достигнал и рангот од 100.000 долари.” – вели тој

Bitcoin

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -