fbpx
4 C
Skopje

Над 50 земји го потпишаа Договорот за забрана на нуклеарното оружје

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Над 50 држави од целиот свет денеска во седиштето на ОН во Њујорк потпишаа Договор за забрана на нуклеарното оружје, во присуство на генералниот секретар на Светската организација, Антонио Гутереш.

Земјите потписнички на договорот се обврзуваат дека „никогаш и под никакви околности нема да развиваат, произведуваат или складираат нуклеарно оружје, ниту пак да го користат или да се закануваат со негова употреба“.

Предвидено е Договорот да стапи во сила 90 дена откако ќе биде потпишан од најмалку 50 земји членки на ОН.

Документот беше одобрен на 7 јули од повеќе од 120 земји членки на ОН, и покрај силното противење на државите кои поседуваат нуклеарно оружје, вклучително и петте постојани членки на Советот за безбедност на Светската организација, кои ги бојкотираа преговорите за усогласување на неговиот текст.

Набрзо по стартот на потпишувањето Договорот со заедничко соопштение се огласија Велика Британија, САД и Франција, кои порачаа дека никогаш нема да се придружат на оваа спогодба.

Во врска со документот се огласи и руското Министерство за на дворешни работи, кои нагласи дека Русија нема да го ратификува овој Договор.

Уште пред стартот на потпишувањето на Договорот се огласи и НАТО, кој го осуди документот и порача дека тој нема да предизвика промени во правните обврски на земјите членки на Алијансата во однос на нуклеарното оружје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -