fbpx
4 C
Skopje

Надал преку Монфис, до четвртфинале со Раониќ на „Австралија Опен“

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Поранешниот број 1 ас во светот Рафаел Надал, обезбеди четвртфинале на гренд-слем турнирот Австралија Опен, откако денес го елиминираше францускиот тенисер Гаел Монфис со конечен резултат 3:1 (6:3, 6:3, 4:6, 6:4).

Надал за последен пат овој турнир го освои во 2009. година, а ова е негов 9. пласман меѓу најдобрите осум. Искусниот шпански тенисер по завршувањето на мечот изјави дека во Австралија се чувствува како дома, а за мечот кажа дека бил навистина тежок.

„Останав позитивен и одиграв неколку фантастични гемови. Мечот беше навистина тежок. После цели две години повторно сум во четвртфинале на гренд-слем, и навистина сум среќен. Во Австралија се чувствувам како дома“, изјави Надал по завршувањето на натпреварот.

Надал во четвртфиналето ќе се сретне со Милош Раониќ, кој претходно го совлата Баутиста со 3:1 во сетови.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -