fbpx
5 C
Skopje

НАДЕЖ: Ова е Јерај Алварез, 22. годишен фудбалер кој успеа да ја победи болеста…. (ФОТО)

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Ова е Јерај Алварез кој има 22 години, еден од најдобрите млади фудбалери на Шпанија и играч на Атлетик Билбао. Дефанзивецот на тимот од Баскија минатата сезона беше дијагностициран со тумор на тестиси. По макотрпна рехабилитација тој успеа да ја победи болеста и само неколку месеци подоцна се врати на теренот. Јерај играше одличен фудбал кој го однесе до младата репрезентација на Шпанија до 21 година која настапи на Европското првенство во Полска. Во пресрет на самото натпреварување повторно му беше пронајден тумор на тестиси, односно болеста по втор пат била пронајдена во неговото тело. Шпанецот разочаран поради тоа што ќе го пропушти првенството, единственото нешто што му преостана беше да се соочи со истиот процес на рехабилитација и хемотерапија.

Фото

Вчера, менаџерот на Атлетик Билбао потврди дека Јерај Алварез повторно е победник во битката со туморот на тестиси и успешно се излечил! Шпанецот веќе започнал со лесни тренинзи и чека зелено светло од докторите за во наредните денови да се приклучи на првиот тим на Билбао. Ова е неверојатна приказна која е само дополнителен мотив за сите спортисти, Манчестер Јунајтед секогаш ни е на прво место, но некогаш треба да се гледа и целосната слика. Од сѐ срце му посакуваме на Алварез успешна кариера. Со оглед на неговиот раскошен квалитет и потенцијал кој го сместува помеѓу врвот на најталентираните дефанзивци во Шпанија, можеби само прашање на време е кога некој поголем клуб ќе покаже интерес за неговите услуги, зошто тоа да не биде и Манчестер Јунајтед!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -