10.9 C
Skopje

Надлежните немаат слух: ФК Брегалница Делчево пред згаснување – се прекинува традиција која трае од 1926г

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Фудбалот во истокот од државата веќе од поодамна е во криза. Откако АМС ги укина ОФС Пробишти, ОФС Штип, ОФС Кочани и други, се чини со забрзани чекори замира фудбалот во овој дел од државата, пренесува Sportclub.

Имено поради недоволен број екипи, Третата лига Исток и Третата лига Југоисток се споија во еден за да како така „скрпат“ една лига.

Е во оваа лига нема две имиња кои изминатите години играа в третата лига, а во минатото и во Првата лига.

Тоа се екипите на Брегалница Делчево и Рудар Пробиштип. Овие екипи не се пријавија за настап во Третата лига, а сооглед на тоа што екипата од Делчево дел од своите младински категории ги префарли во Каменица САСА, а Рудар пак и ги нема, работата води кон тоа дека се заканува потполно згаснување на клубовите.

Екипата на Брегалница од Делчево во својата историја има настапува и во ПМФЛ, и тоа две сезони, 2002/03 и 2003/04. Додека пак Рудар има уште поголем стаж меѓу прволигашите каде мина пет сезони во период од 1992 до 1997 година.

Претходно, од клубот упатија апел до надлежните општински институции, потсетувајќи ги дека првенството во Трета лига-Исток започнува на 9-ти Септември и дека доколку тие не реагираат под итно, оваа година НЕМА да се игра сениорски фудбал во Делчево и ќе се прекине традиција која трае од 1926г.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -