fbpx
-5 C
Skopje

НАЈБОГАТИОТ ФУДБАЛЕР НА СВЕТОТ ИГРА ЗА Б ТИМОТ НА ЛЕСТЕР

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Се работи за внук на Султанот од Брунеи и неговото име е Фаик Болкија

Името Фаик Болкија е апсолутна непознаница, тој, нема мега договор, но тој е најбогатиот фудбалер во светот па дури побогат и од Меси, Роналдо, Агуеро, Гризман и другите фудбалски ѕвезди. А како? Тој е внук на Султанот Хасанал од Брунеи!
Фаик е роден во Лос Анџелес пред 19 години, а веќе неколку години е во Англија каде фудбалски се развива. Почна во академијата на Саутемптон, еднаш беше на проба во Арсенал, со Челзи потпиша двегодишна соработка, но по само една година премина во Лестер за кои потпиша тригодишен договор.
Актуелниот владетел во Брунеи, султанот Хасанал Болкијах реши по неговата смрт, целото свое богатство, го остава токму на ова момче, кој му е внук од неговиот брат. Богатството изнесува неверојатни 20 милијарди долари. Иако има пари да купи цел фудбалски тим и да игра стандардно во него, 19-годишниот Фаик е скромен и сака да оди чекор по чекор како сите млади фудбалери.

World Richest Football Player

Додека повеќето млади фудбалери се трудат максимално и брзаат да влезат во првиот тим за да обезбедат добар финансиски договор, Фаик не брза и јасно ви е зошто нема грижи во животот. Тој е дел  од една од најбогатите фамилии во светот.
„Играм фудбал од најмала возраст. Секогаш сум сакал да трчам, ја сакам топката. Родителите секогаш ме поддржувале во тоа што го правам. Мојот сон е да бидам добар фудбалер“, вели Фаик, кој сега е член на Лестер во Англија.
А колку е богата, следниот пример ќе може да даде одговор на тоа прашање. Своевремено неговиот татко Џефри за 50. роденден ја ангажирал поп-ѕвездата Мајкл Џексон да му пее за 17 милиони евра.

 

Извор: Sport.com.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -