5.9 C
Skopje

Најдобар божиќен подарок што можеше да го замисли: На 5 годишно дете без рака животот му го променија омилените суперхерои (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Детенце од Феникс кое е родено без дланка, овој Божиќ ќе го памети целиот живот затоа што го доби она што секогаш го сакал, рака и тоа не било каква туку онаква каква што имаат Стормтруперите до „Војна на ѕвездите“.

Малиот 5 годишен Џејкоб Тегарт ја обожава „Војна на ѕвездите“ и се во врска со популарниот серијал- од костимите, приказните до светлечките мечови. Тоа не го издвојува од останатите деца од претшколска возраст, но малиот Џејкоб нема можност да прави многу активности и игри типични за неговата возраст.

Тој има функционална само една дланка, додека прстите на другата не се целосно формирани. Затоа, Џејкоб веќе почнал да заостанува зад своите врсници во задачите кои пред нив се поставуваат. Пишување, цртање и боење за него претставуваат многу поголем напор.

Можеби тоа е впрочем и причина за неговата опседнатост со Војната на ѕвездите затоа на крајот ја краиштата, Лук Скајвокер и Дарт Вејдер имаа слична судбина.

Неговите омилени јунаци од серијалот, Стормтруперите, имаат костими кои многу присетуваат на современите протези.

-Меѓутоа за разлика од своите јунаци, Џејкоб при секое запознавање морал да објаснува дека „на неговата рака не и се случило ништо“ и дека е така роден, објаснува неговата баба.

 

Неговата судбина се променила кога за Божиќ добил нова механичка протеза дизајнирана по изгледот на рацете на Стормтруперите. Тоа бил подарок од локалната непрофитна организација, а малиот Џејкоб занемел од среќа кога сфатил што добил.

Бил воодушевен дури и пред да го отвори поклонот затоа што хартијата во која бил замотан поклонот била со мотиви од „Војна на ѕвездите“.

Чим сфатил дека добил вистинска права црно- бела рака од Стормтрупер, Џејкоб со неа фатил тениско топче и прв пат во животот успеал со неа да игра.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески за бугарската министерка за надворешни: Жалам што госпоѓата Захариева се наоѓа во состојба на тешко психичко пореметување

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се...

Д-р Сашко Николов: ќе останам доктор за сите граѓани и покрај мојата функција

Кандидатот за градоначалник на општина Штип, Д-р Сашко Николов истакна дека и покрај тоа што започнавме со изборната кампања за предвремените локални избори во...

Мистериозен млад човек ја разбранува јавноста: Среде литургија го извади мобилниот – што се обидуваше да направи (фото)

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало,...

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...
- Advertisement -