fbpx
-8 C
Skopje

НАЈГОЛЕМ РЕКОРД: Меси го постигна 1000. гол во кариерата, колку му недостасува да го стигне Пеле?

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Службените статистички податои велат дека Пеле во кариерата постигнал вкупно 1283 гола.

Ова претставува еден од најголемите митови во фудбалот, а самиот Пеле во изјава неколкупати рече: „Меси можете да го споредувате со мене дури кога ќе постигне 1283 гола.“

Лео Меси во неделата против Леванте го постигна својот 1000. погодок во кариерата. Холандски новинар кој ја следи статистиката на Меси, Рамон Мин, вели дека Меси во професионалната кариера постигнал 588 голови, од кои 412 голови во младите категории на Барселона, Барселона Б, аргентинската репрезентација У20 и У23, пријателските натпревари на Барса и од хуманитарните натпревари.

Потсетуваме, Пеле во својата статистика има 526 голови постигнати на тренинзи, пријателски натпревари и ‘комерцијални’ турнеи па дури и оние од бразилската воена екипа, додека служел воен рок. Земајќи ги во предвид сите овие факти споредувањето на Пеле и Меси по број на голови може да започне!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -